top of page

CVIČENIE A TRÁVENIE


Všetci vieme, že cvičenie je dobré pre našu kondíciu a rovnako aj preto, aby sme sa cítili dobre. To, že cvičenie zohráva aj podstatnú úlohu v udržovaní zdravého tráviaceho systému, však už nie je až tak známe. Ak sme aktívni, tak podstatne viac zvládame stres, udržujeme si zdravú hmotnosť a naozaj veľmi výrazne pomáhame nášmu tráveniu.



Prečo je cvičenie dobré pre naše trávenie?

Pravidelné cvičenie dokáže stimulovať črevo tým, že zvýši črevnú aktivitu. Presne to je jeden zo spôsobov, ako predchádzať problémom zo strany tráviaceho traktu. Cvičenie zlepšuje tok krvi do svalov a rovnako aj zlepšuje pohyb svalov tráviaceho traktu. Tak dochádza nielen k ľahšiemu priechodu stolicou črevom, ale aj k ľahšiemu a rýchlejšiemu odchodu vetrov a to aj v čase mimo cvičenia (pomáha pri zápche aj nafukovaní).


Cvičenie a stres

To, že cvičenie odbúrava stres je nesporný fakt. Vedia z toho profitovať aj pacienti s dráždivým hrubým črevom (IBS). Práve cvičenie je jedným z možných bodov prevencie. Ukázalo sa taktiež, že cvičenie vie znížiť riziko tvorby žlčníkových kameňov, nakoľko zabraňuje obezite, ktorá zvyšuje obsah cholesterolu v žlči a tak zvyšuje riziko vzniku týchto kamienkov. Nové výskumy predpokladajú, že cvičenie vie ovplyvniť aj pomer baktérií v čreve. Vie sa, že črevná flóra hrá pozitívnu aktívnu úlohu v našom imunitnom systéme, podporuje trávenie jedla a vstrebávanie základných živín a tým dokáže udržať aj zdravie.


Cvičenie pomáha znižovať vznik rakoviny hrubého čreva

Veľmi zaujímavé je sledovať výskyt rakoviny hrubého čreva v súvislosti s pravidelným cvičení. Ukázal sa totiž obrátený vzťah medzi fyzickou aktivitou a rizikom vzniku rakoviny hrubého čreva a divertikulózy. World Cancer Research Fund dáva do pozornosti, že fyzickou aktivitou je možné dosiahnuť až 50%-nú redukciu incidencie, čiže počet nových prípadov za určitú dobu rakoviny hrubého čreva u žien a rovnako tak aj u mužov.


Aj cvičenie má svoje pravidlá

Tak ako v jedle, alebo pri čomkoľvek, zlaté pravidlo striedmosti platí aj pri cvičení. Treba si určite všetky fázy plánovať a neprepínať sa. Ak s tréningom preženieme, sú popísané aj riziká. Napríklad pri nadmernej fyzickej aktivite môžu nastať u bežcov na dlhé trate, rôzne problémy, ako napr. nutkanie na zvracanie (nauzea), pálenie záhy (pyróza), hnačka alebo až krvácanie z tráviaceho traktu. Vo všeobecnosti sú našťastie tieto príznaky prechodné a sú považované za ochranný mechanizmus voči orgánovému poškodeniu.


Jedlo a cvičenie

Najväčšiu chybu robíme vtedy, keď po jedle sa rozhodneme hneď cvičiť. Je veľmi dôležité nezabudnúť pred cvičením dať organizmu dostatočný čas na to aby mohol „v kľude“ prijatú stravu natráviť. Aj naše telo potrebuje pokoj na trávenie. Trávenie jedla je naozaj obrovská práca pre organizmus, preto ho nemôžeme stresovať ďalším výkonom v podobe fyzickej aktivity.

Preto tesne pred cvičením sa jesť neodporúča (ideálne 2-3h). Taktiež je dôležité si udržiavať hydratáciu počas cvičenia. Dehydratácia je totiž jednou z hlavných príčin tráviacich problémov vzniknutých pri cvičení. Dobrou správou je, že každý si dokáže nájsť jemu prijateľné ľahké cviky, ktoré napomôžu k zlepšenému tráveniu.


Tipy na perfektné trávenie

- Hýbte sa. Pokúste sa o fyzickú aktivitu každý deň, i keď len by to mala byť ľahká prechádzka.

- Vyskúšajte jógu alebo pilates. Ukázalo sa, že ide o veľmi prospešné cvičenia vzhľadom na tráviace zdravie.

- Jedzte zdravú a vybalansovanú stravu. Dbajte na dostatok vlákniny z rôznych zdrojov v strave.

-Pite dostatok tekutín. Pitie tekutín je zároveň aj prevenciou zápchy.

-Skúste si natrénovať hlboké dýchanie. Ukázalo sa totiž, že brušné dýchanie posilní bránicu a dokáže tým zlepšiť príznaky kyslého refluxu.

-Vyberte si jemnejšie cvičenia. Mierne a stredné cvičenie je prospešnejšie pre váš tráviaci systém v porovnaní s energickým, ráznym workoutom.




495 zobrazení

Commentaires


bottom of page