top of page

Kolonoskopia

Kolonoskopia je endoskopické vyšetrenie (vyšetrenie hadičkou) hrubého čreva. Vyšetrenie je v dnešnej dobe už doslova bežnou metódou, pri ktorej sa používa optický prístroj s cieľom prezrieť celú sliznicu konečníka, hrubého čreva a priľahlú oblasť tenkého čreva. Kolonoskopie sa naozaj netreba obávať. Majú v princípe rovnakú konštrukciu ako gastroskopy, ibaže sú dlhšie a o niečom hrubšie. Ich priemer je len 13mm.


Ak pacientovi poviem, že ho čaká kolonoskopia, vždy je to spojené s prejavom absolútneho stresu. Spôsobuje to najmä stres z neznáma. Preto sa u nás o všetkom porozprávame a pred vyšetrením vám presne popíšem, čo vás čaká.


Príprava na vyšetrenie


Príprava na vyšetrenie je naozaj kľúčová. Odporúčam vám držať sa video receptov, ktoré nájdete na našej stránke. Rovnako pred vyšetrením dostanete od nás presný postup, ktorého základom je vyčistiť vám črevo. Nechceme však, aby ste hladovali, to ani nie je dobré, preto sa nebojte ani diéty, je naozaj chutná a 5 dní prejde ako nič.

Veľmi dôležitým cieľom, prečo sa budeme osobne venovať najmä príprave je, že potrebujeme zabezpečiť bezpečné, pohodlné, presné a úplné vyšetrenie. To dosiahne čo najlepším vyčistením čreva. Na vstupnom pohovore dostanete od nás aj knihu receptov a presný postup.


Utlmenie


Strach počas kolonoskopie je fakt, ktorý je opakovane skúmaný, nakoľko sa ukázalo, že má vplyv aj na výsledok vyšetrenia a priebeh samotného výkonu. Na druhej strane, pokojný a relaxovaný pacient, uľahčuje vyšetrujúcemu realizovať vyšetrenie ľahšie a vyšetrenie prebieha s menším nekomfortom pre samotného pacienta. Preto, ak máte naozaj veľký strach, povedzte mi o tom na našom osobnom stretnutí. Vieme vám pomôcť a to buď utlmením, alebo uspatím. Nie je to žiaden problém. Ak totiž viete zhodnotiť stupeň svojho strachu  ešte pred vyšetrením, dokáže si efektívne znížiť stres počas vyšetrenie a zvýšiť stupeň svojej spokojnosti s vyšetrením. Verte mi, mám veľmi rád pacientov, ktorí chcú o vyšetrení vedieť, čo najviac. Je to pre mňa záruka, že znížim jeho stres a vyšetrenie prejde bez komplikácií.

bottom of page