top of page

Búrači gastromýtov

Buraci-logo.png

Milí priatelia, cieľom každého lekára by mal byť spokojný a vyliečený - respektíve dobre liečený pacient. Okrem moderných poznatkov súčasnej doby, technického pokroku, excelentných možnostiach liečby, by absolútnou súčasťou mala byť aj cielená a vhodná komunikácia lekára smerom k svojmu pacientovi, bez ohľadu na to, či ide o dieťa, alebo dospelého. Každý jeden pacient musí byť pre nás lekárov najvyššia priorita. Pre našich pacientov však chceme ešte viac. To, že poskytujeme špičkovú zdravotnú starostlivosť, berieme ako samozrejmosť, ale vieme urobiť ešte viac. Napríklad aj vľúdne a zrozumiteľne komunikovať. Verím, že aj prostredníctvom týchto stránok vám budem vedieť lepšie a zrozumiteľne vysvetliť všetky atribúty nášho tráviaceho systému a zaujímavosti z oblasti gastroenterológie.

 

Naším cieľom, ktorý sme si na začiatok dali, bolo a aj je, aby sa nám podarilo odbúravať všetky mýty a falošné správy v oblasti zdravia nášho tráviaceho systému. Rovnako tak odstrániť strach, obavy zo zhoršujúceho sa zdravotného stavu, obavy z možných náročných diagnóz. Zároveň vám chceme dodať pravdivé odpovede, ktoré sú založené na reálnych medicínskych dôkazoch, pretože nie je nič dôležitejšie ako informovaný pacient, ktorý príde na vyšetrenie a vďaka správnym informáciám sa pre lekára stáva doslova a do písmena partnerom.

Zistite o nás viac

ENDOSKOPIA NEMUSÍ BYŤ STRAŠIAKOM

Pre mnohých lekárov je endoskopia ( gastroskopia, alebo kolonoskopia) tak rutinný a  dennodenný výkon, že mnoho krát zabúdajú, že pre pacientov je tento výkon naozaj veľkou neznámou a môže spôsobiť okrem iného aj paniku a veľký stres. Pritom určite sa zhodneme, že percento strachu bude nižšie, ak dôkladne poznáte, čo vás čaká. Strach z vyšetrenia sa totiž znásobuje aj tým, že neviete, čo máte očakávať. Je to teda strach z neznáma. Presne toto ukázali aj rôzne štúdie, podľa ktorých sa ukázalo, že endoskopia vie navodiť klasickú stresovú odpoveď so zvýšeným výdajom stresových hormónov (adrenalín a kortikoidy), ako aj zvýšiť frekvenciu úderov srdca za minútu (tachykardia). Inými slovami už len informácia o tom, že pacient má plánované endoskopické vyšetrenie dokáže navodiť stav, ktorý pripravuje organizmus na „boj“. Pritom nie je dôvod na žiadny boj, je to bezpečné vyšetrenie.

 

Dôležité však je, aby mal lekár na pacienta čas a všetko mu podrobne vysvetlil.

ČAS NA PACIENTA

Bez dôkladného poznania daného vyšetrenia, sa stresu nezbavíte, preto sa pýtajte svojho lekára, na čo všetko sa máte pripraviť a ako vyšetrenie presne prebieha.


STRACH Z VYŠETRENIA MÁ VPLYV NA PRIEBEH ENDOKOPIE


Strach počas endoskopie je fakt, ktorý je opakovane skúmaný, nakoľko sa ukázalo, že má vplyv aj na výsledok vyšetrenia a priebeh samotného výkonu. Na druhej strane, pokojný a relaxovaný pacient, uľahčuje vyšetrujúcemu realizovať vyšetrenie ľahšie a vyšetrenie prebieha s menším nekomfortom pre samotného pacienta.

POZNAJ STUPEŇ SVOJHO STRACHU

Len tak sa viete na dané vyšetrenie pripraviť. Ak vám strach spôsobuje až paniku, povedzte o tom vášmu lekárovi. Vie vyšetrenie prispôsobiť tak, aby bolo pre vás, čo najmenej stresujúce.

Čím vyšší stupeň strachu máte, tým viac hrozí panický atak.


MÔŽEM POŽIADAŤ AJ O USPATIE PRED ENDOSKOPIOU?


Samozrejme môžete. Dokonca na mnohých zahraničných klinikách tzv. uspatie – utlmenie pacienta je úplne bežnou praxou. U nás to patrí do služieb nadštandardu. Ak však neviete zvládnuť stres a strach z vyšetrenia, je pre vás lepšie, ak vám lekár pomôže. Požiadajte o uspanie (celkovú anestézu) alebo utlmenie (sedáciu). Ak si totiž pacient dokáže stupeň strachu zhodnotiť ešte pred vyšetrením, dokáže si efektívne znížiť strach počas vyšetrenie a zvýšiť stupeň svojej spokojnosti s vyšetrením.

STRACH NIE JE HANBA – HOVORTE S LEKÁROM OTVORENE O VAŠICH POCITOCH

Verte mi, mám veľmi rád pacientov, ktorí chcú o vyšetrení vedieť, čo najviac. Je to pre mňa záruka, že znížim jeho stres a vyšetrenie prejde bez komplikácií.


DÔKLADNE SA ZOZNÁMTE S VYŠETRENÍM


Najväčší stres je stres z neznáma. Preto pred endoskopiou je dôležité, aby ste si získali, čo najviac relevantných informácií. Verím, že v tom vám pomôže aj kniha, ktorú spolu s kolegyňou píšeme. Rovnako vám priebeh vyšetrenia postupne predstavíme aj tu.


Vedeli ste, že sú rôzne druhy endoskopov, endoskopických vyšetrení a zákrokov, rovnako sú rôzne prístupy lekárov, a preto aj vaše skúsenosti sú rôzne. Existujú štúdie, ktoré dokazujú, že čím má pacient lepšie poznatky o samotnom vyšetrení ešte pred zákrokom, tým má nižšiu frekvenciu srdca počas zákroku, ako aj stres a strach pri vyšetrení. Najlepšou cestou ako zistiť čo najviac o zákroku je preto dôkladný pohovor s endoskopujúcim lekárom ešte pred endoskopickým vyšetrením.

NEBOJTE SA PÝTAŤ VÁŠHO LEKÁRA NA DETAILY VYŠETRENIA

Keďže v strese môže pacient zabudnúť na mnohé otázky, ktoré sa chcel opýtať, nie je žiadnou hanbou si ich doma sformulovať, napísať a priniesť k doktorovi na konzultáciu, za účelom diskusie.


HUDBA A ENDOSKOPIA?


Môže si pacient pustiť obľúbenú pesničku počas vyšetrenia? Prečo nie? Ak viete, že práve obľúbená pesnička, či hudba vám vie navodiť lepší pocit a odbúrať stres, je to len výhoda. Preto sa vôbec nehanbite a na vyšetrenie si doneste svoje obľúbené pesničky. Len lekára musíte informovať, že budete počúvať hudbu, aby ste si dohodli spôsob komunikácie.

POČÚVAJTE HUDBU, KTORÁ VÁS UPOKOJÍ

Nie je to nič neobvyklé. Ak sa neviete sústrediť pri vyšetrení na dýchanie (táto metóda veľmi pomáha počas gastroskopie), môže vám pomôcť hudba. Štúdia, ktorá sledovala účinok upokojujúcej hudby, ktorú púšťali počas endoskopického zákroku, ukázala na jej celkovo pozitívny vplyv. Hudba dokázala znížiť bolestivosť pri vyšetrení, znížiť strach pacienta a aj zlepšiť pocit spokojnosti pacienta s vyšetrením.

bottom of page