top of page

NECHCE SA VÁM CVIČIŤ? MOŽNO ZA TO MÔŽU VAŠE ČREVÁ


Priatelia, nechce sa vám cvičiť? Možno za to môžu vaše črevá. Ale rovnako to nemusí byť výhovorka. Poďme sa spolu pozrieť na ďalšiu skvelú tému - súvis pohybu a črevného zdravia.

Ako môže byť zdravie čriev zodpovedné za našu motiváciu (alebo aj jej nedostatkom) cvičiť?

Výskumníci z Pennsylvánskej univerzity si všimli, že niektoré laboratórne myši milujú svoje koleso v ktorom behajú, zatiaľ čo iné ho väčšinou ignorujú. Zaujalo ich to natoľko, že tento fakt začali skúmať.

Na začiatok výskumníci použili algoritmus umelej inteligencie na hľadanie biologických vlastností, ktoré by mohli vysvetliť rozdiely v úrovniach aktivity medzi myšami. A to, čo zistili, ich prekvapilo. Zdalo sa, že genetika s tým nemá veľa spoločného a že na rozdieloch v črevných baktériách záleží viac. Potvrdilo to aj niekoľko ďalších štúdií. Prosperujúce črevné mikróby boli spojené s optimálnou funkciou svalov u myší.

Keď výskumníci podávali myšiam širokospektrálne antibiotiká, čím zabíjali ich črevné baktérie, vzdialenosť, ktorú boli hlodavce schopné prejsť, sa zmenšila o polovicu. Ale mimo antibiotík sa myšiam väčšinou vrátili predchádzajúce úrovne výkonnosti.

Zistenia publikované v časopise Nature v decembri naznačujú, že črevný mikrobióm môže pomôcť regulovať túžbu cvičiť.

Ak sa hypotéza o tom, že zdravé črevné zdravie vplýva aj na našu chuť hýbať sa potvrdí, tak by to mohlo pomôcť vysvetliť, prečo toľko ľudí nedosahuje odporúčané množstvo fyzickej aktivity. Niektorí môžu viniť nedostatok času, energie alebo záujmu. Ale možno príčinou môžu byť aj bilióny mikróbov žijúcich v našich črevách.

Tento výskum by mohol viesť aj k návodom, ako pomocou vhodného stravovania dostať sedavých ľudí z pohovky alebo optimalizovať športový výkon.

Základná otázka, ktorú máme viacerí je:

Ako by mohol mikrobióm človeka ovplyvniť motiváciu k pohybu?

Aby našli výskumníci odpoveď, museli sa zamerať sa na mozog.

Po liečbe myší antibiotikami výskumníci sledovali u hlodavcov časť mozgu, ktorá je zodpovedná za motiváciu. Zistili znížené prejavy génov v dopamínových receptoroch buniek, ktoré uvoľňujú dopamín. Ten je zodpovedný za to, že človek má pocit, že urobil niečo dobré. Inými slovami, myši liečené antibiotikami dostávali po behu menej dopamínu.

„Až keď sme sa začali zameriavať na mozog, pochopili sme, že vplyv mikrobiómu na cvičebnú kapacitu bol sprostredkovaný centrálnym a periférnym nervovým systémom,“ hovorí autor štúdie Christoph Thaiss, mikrobiológ z University of Pennsylvania.

Aby vedci zistili, ako presne baktérie v hrubom čreve signalizujú mozgu, vykonali sériu experimentov počas niekoľkých rokov. Identifikovali dva typy baktérií, Eubacterium rectale a Coprococcus eutactus. Tieto kmene produkujú zlúčeniny nazývané amidy mastných kyselín, ktoré reagujú s endokanabinoidnými receptormi v čreve.

Endokanabinoidné receptory signalizujú mozgu, aby obmedzil produkciu, zlúčeniny (monoaminooxidázy), ktorá rozkladá dopamín. S menším množstvom tejto zlúčeniny, ktorá odstraňujú dopamín v mozgu, by sa po dlhom behu mohlo nahromadiť viac dopamínu, vďaka čomu sa myši cítia dobre a túžia čoskoro znova cvičiť.

Táto dráha čreva a mozgu sa „možno vyvinula tak, aby spojila fyzickú aktivitu s nutričným stavom tráviaceho traktu,“ hovorí Thaiss. Inými slovami črevné baktérie monitorujú, čo máte v hrubom čreve a hovoria vášmu mozgu, či máte dostatok jedla na cvičenie.

"Genetický vplyv na črevný mikrobióm je skôr malý," hovorí Thaiss, ale faktory životného štýlu silne ovplyvňujú zloženie črevného mikrobiómu.

Vedci dúfajú, že sa im podarí vyvinúť nutričné intervencie na podporu rastu motivujúcich typov baktérií, ktoré spôsobujú napr. to, že človek chce behať 5 km. Výskum by mohol pomôcť aj pri podpore silového tréningu. Laboratória skúmajú aj vplyv črevného mikrobiómu na vysoko intenzívny intervalový tréning.

„Predstavte si, že by športový tím mohol optimálne motivovať športovcov v tíme k cvičeniu,“ hovorí Thaiss.

Vedci navyše špekulujú, že signály z čreva do mozgu by mohli ovplyvňovať telesné procesy aj inými spôsobmi.

"Existuje toľko možností, ako tieto signály môžu zmeniť fyziológiu a ovplyvniť zdravie," hovorí Thaiss. Nový súbor štúdií môže založiť úplne nové odvetvie fyziológie cvičenia.

Priatelia, takže nabudúce ak sa vám nebude chcieť cvičiť premôžte sa, lebo to vás vysoko pravdepodobne iba prehovárajú vaše zlé mikróby a preto im ukážte kto je vedúci😊.

585 zobrazení

Commentaires


bottom of page