top of page

HOMEOFFICE A TRÁVENIE


Pandémia Covid 19 ukázala aj nové možnosti práce. Aj keď homeoffice nie je nový nástroj na prácu, ale za posledný rok sa rozšíril naozaj takmer vo všetkých profesiách. Na jednej strane je veľmi vítaní, na strane druhej nás však zo dňa na deň pripútal k stoličke a domácemu priestoru. Vo väčšej firme človek denne prejde aj 2 kilometre a ani si to neuvedomí a práve homeoffice vás pripraví o dennú dávku krokov, na ktoré je vaše telo zvyknuté. Ako všetci dobre vieme, na to aby náš tráviaci systém dobre fungoval je potrebná súhra viacerých faktorov. Medicínsky výskum už dávnejšie ukázal, že stráviť veľa času za stolom a počítačom nie je vo všeobecnosti prospešné pre naše zdravie a rovnako aj pre proces trávenia. Ak sme totiž menej aktívny, doslova sa spomalí aj náš tráviaci trakt a tým sa môžu nastoliť problémy zo strany tráviaceho traktu, ktorým sa samozrejme chceme vyhnúť (zápcha, plynatosť...).


Môže byť črevo šťastné?

O tom, že trávenie ovplyvňuje aj to, koľko a ako sa denne hýbeme netreba ani pochybovať. Prečítať si môžete aj články z minulého týždňa. Existujú však taktiež dôkazy o tom, ako držanie tela ovplyvňuje trávenie. Ak strávime dobrú časť dňa v stoji, dochádza k zvýšeniu toku krvi v tráviacich orgánoch a tým pádom to vedie k zdravšiemu a doslova „šťastnejšiemu“ črevu. Ukázalo sa totiž, že v rámci súčasnej situácie a práce z dom, ľudia denne strávia až do 10 hodín za počítačom denne. Z toho až 70% z nich sedí a 73% opustí svoju stoličku iba keď si ide pre pitie, jedlo alebo na záchod. Ak patríte do tejto skupiny je určite načase zmeniť svoje zvyky a spozornieť.


Aj črevo vám môže poďakovať.

Aby bolo vaše trávenie v poriadku a vaše črevá „spokojné“ stačí naozaj málo. Vaše črevá vám iba poďakujú, ak sa trochu rozhýbete a pri homeoffice budete rozmýšľať aj nad tým, že si treba dať pravidelnú prestávku a počas nej sa trochu rozhýbať. Nájdete mnoho možností pohybu, ktoré môžete vykonať aj doma.


· Radou je napríklad aj pravidelne zamieňať sedenie za státie pri stolíku s počítačom.

· Po jedle, za účelom podpory trávenia je taktiež vhodnejšie postaviť sa a pracovať v stoji (v dôsledku už spomínanej zlepšenej cirkulácie krvi). Uvedené platí aj v prípade, že vo svojom voľnom čase ste fyzicky aktívny.

· Dobrou pomôckou je aj to, že ak telefonujete, tak sa postavte a prechádzajte sa.

· Rovnako aj míting môžete mať v stoji.

· Maily si tiež môžete prechádzať popri chodení a len ak sa potrebujete sústrediť, tak si sadnite.


V severských krajinách má pre vyššie uvedené až 90% pracovníkov z domu pracovný stôl uspôsobený tak, aby pri ňom mohli ako sedieť, tak stáť. Samozrejme netreba zabudnúť na fakt, že pre správne a dobré trávenie je veľmi dôležité nájsť si čas na obed a počas obeda sa nerušene venovať jedlu a nie pri tom riešiť e-maily, nebodaj telefonovať. Takže dobrá rada na záver, dajte si obed bez mailov, telefónov, či pozerania televízie.
219 zobrazení

Comments


bottom of page