top of page

FERMENTOVANIE A HISTAMÍN SA NEMAJÚ V LÁSKE


Téma fermentovania a histamínu je naozaj veľmi žiadaná. Pri písaní prvého blogu o fermentovaní, nám denne chodili otázky a čo s nami histaminikmi? Ako som sľúbil, k tejto otázke som pripravil špeciálny blog, pretože ide o pomerne dôležitú tému pri príprave histaminínového stravovania sa.Fermentované jedlá majú naozaj mnohé, zdraviu prospešné účinky. Sú však vhodné pre každého? Odpoveď je viac komplexnejšia, ako sa na prvý pohľad zdá a to vďaka obsahu histamínu. Histamín je totiž vedľajším produktom fermentácie tvorenej určitými baktériami, a preto vie pacientov s histamínovou intoleranciou aj poriadne potrápiť. Takže účinok fermentovaných potravín nie je univerzálny a môže sa líšiť individuálne u každého jedného.


Ak ich tolerujete, ich účinky môžu byť naozaj úžasné, ale ak, nie sú vašimi priateľmi a robia vám tráviace ťažkosti. Netreba si ale z toho robiť veľké starosti. Vysvetlíme si prečo. Ako sa dozviete v našej novej knihe (alebo poniektorí už viete), veľmi veľa nášho zdravia je viazané na náš zdravý mikrobióm. Ten, ak je dobre vyskladaný (čo najrozmanitejší a v rovnováhe), má množstvo zdravie podporujúcich a preventívnych účinkov. Fermentované potraviny, obsahujú živé mikroorganizmy a prispievajú tak k rôznorodosti našej črevnej mikrobioty.

Štúdie ukazujú spojenie medzi jedením fermentovaných potravín a zvýšenou rozmanitosťou črevných mikroorganizmov (mikrobioty) a zlepšenou imunitou, zlepšeným manažmentom redukcie hmotnosti, lepším srdcovocievnym zdravím, cukrovým metabolizmom, ako aj zlepšením poznávacích schopností. Niektoré baktérie, ktoré žijú v našich črevách, vedia produkovať biogénne amíny, medzi ktoré radíme aj histamín.


Tento vie, v prípade histamínovej intolerancie, po zjedení fermentovaných potravín spôsobiť nutkanie na zvracanie, nafukovanie alebo až bolesť hlavy, nevoľnosť.... Na druhej strane máme v črevách aj mikróby, ktoré histamín vedia rozložiť. Histamín odbúravajúce baktérie sú nap. Bifidobacterium infantis, B. longum, L. plantarum a Saccharomyces boulardi. Rovnováha týchto baktérií je preto veľmi dôležitá v prípade jedenia fermentovaných potravín. Histamín vzniká aj keď baktérie rozkladajú bielkoviny počas procesu fermentácie, vzniká pri trávení v našich črevách. Vo väčšine prípadov, tato vzniknutý histamín nespôsobuje problémy, ale v prípade, že tento organizmus ho nevie spracovať pomocou svojich enzýmov (diaminooxydáza, histamín N-metyltransferáza) vzniká v tele jeho nadbytok.

A teraz konkrétne ku histamínovej intolerancii a príjmu fermentovaných potravín. Zjedením jedla s mikróbmi, ktoré produkujú histamín (Lactobacillus casei, L. reuteri, L. bulgaricus) môže u pacientov s histamínovou intoleranciou viesť k nárastu populácie mikróbov, ktorý histamín produkujú a tým môže dôjsť k zhoršeniu ťažkostí. Nanešťastie, nie vždy dokážeme zistiť, ktoré kmene sa do fermentovaného jedla dostali.


Z toho čo ste si prečítali, je zrejmé, že pre niekoho, kto má histamínovú intoleranciu bude určitý druh fermentovanej stravy nevhodný a preto je úplne OK, ak sa mu bude vyhýbať. Niektoré druhy fermentovaných potravín, ale tolerovať môže. A o tom, ako si viete pomôcť aj pri histamínovej intolerancii a doslova natrénovať a aj o tom si budeme hovoriť v článkoch, alebo aj v ďalšej našej knihe.

Napriek pribúdajúcim dôkazom o zdraviu prospešných účinkoch fermentovaných potravín sa ale v súčasnosti odborníci zhodujú na tom, že možno ich skôr odporúčať, ako veľmi vhodný a navyše chutný doplnok diéty. No pokiaľ štúdie neukážu inak, jedinou odporučenou cestou za zdravým črevom a celkovým zdravím je strava založená na rozmanitej rastlinnej vláknine. Väčšina čerstvej zeleniny a ovocia nám totiž vie prirodzenou cestou zabezpečiť príjem takých istých „dobrých“ baktérií, aké nachádzame vo fermentovaných jedlách a popri tom „nakŕmi“ našu mikrobiotu tým, čo je pre ňu doslova lahôdkou, teda rastlinnou vlákninou.1 395 zobrazení

Comments


bottom of page